Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
close

מזמינים אתכם להתייעץ!

השאירו לנו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

  גזור ושמור: קשת גבוהה בכף הרגל – אבחון, טיפול ותמיכה

  מאת: אלכסנדר ויויאן |

  25/04/2021

  post-image

  מזמינים אתכם להתייעץ!

  השאירו לנו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

   קשת גבוהה בכף הרגל היא תופעה נפוצה באוכלוסייה, ולפי הסטטיסטיקה כ-8% עד 15% מהאוכלוסייה הבוגרת הם כף רגל עם קשת גבוהה. יש לציין כי קשת גבוהה בכף הרגל לא מוגדרת כבעיה רפואית אלא כגורם סיכון, לרוב זו בעיה מולדת ותורשתית אך התופעה עלולה להתפתח על רקע של מחלות נוירולוגיות, לכן חשוב לעבור אבחון מקצועי ולהתאים את הטיפול הנכון והמיטבי.

   קשת גבוהה בכף הרגל – הסבר על התופעה

   כף רגל עם קשת גבוהה מתארת מנח של כף הרגל בו הקשת האורכית בולטת ועמוקה, הקשת לא הופכת לשטוחה יותר תחת נשיאת משקל, לכן בעמידה ובהליכה העומס מתרכז באזור העקב ובקדמת כף הרגל, והתופעה משפיעה על המכניקה של התנועה. בגלל העומס הרב המופעל על קדמת כף הרגל והעקב עלולים לסבול מכאבים באזורים אלו, מכאבים נלווים גם בברכיים ובגב, ממתיחות ברצועת כף הרגל, מיבלות, מתחושת אי נוחות וממגבלת תנועה הגורמת לפגיעה גם ביציבות האדם.

   המומחים מעריכים כי 15%-8% מהאוכלוסייה סובלים מבעיית קשת גבוהה בכף הרגל, ולפי המחקרים העדכניים ככל שהקשת גבוהה יותר כך הסיכוי לכאבים חזקים בכף הרגל גובר. מאחר והבעיה עלולה להעיד על מחלה נוירולוגית יש לעבור אבחון על ידי אורטופד מנוסה ולאחר האבחון ניתן להתאים את הטיפול הנכון ביותר. במקרים מסוימים התופעה מתפתחת עקב טראומה קשה וחמורה באזור כף הרגל, והתופעה עלולה להיגרם גם עקב שבץ מוחי הגורם לפס קווס.

   כדאי לדעת כי ישנם שלושה סוגים עיקריים של קשת גבוהה בכף הרגל:

   • • פס קבוורוס – הבעיה השכיחה ביותר של כף רגל עם קשת גבוהה, הבעיה נובעת לעיתים כתוצאה ממחלות נוירולוגיות לכן חשוב לשלול בעיות רפואיות לפני התאמת הטיפול.
   • • פס קלקנוקווס – בדרך כלל על רקע נוירולוגי של פגיעה בשרירי הסובך.
   • • פס קווס – הקשת הגבוהה נוצרת בכף הרגל עקב מנח כיפוף פלנטרי בקדמת כף הרגל.

   אבחון הבעיה

   כדי לאבחן כף רגל עם קשת גבוהה חשוב לתאם תור אצל מומחה לכירורגיה אורטופדית או אצל פיזיותרפיסט מומחה העוסק בתחום האורטופדיה. האבחון מבוסס בדרך כלל על בדיקה גופנית מדוקדקת של מבנה כף הרגל, זו בדיקה לא פולשנית והיא אינה מלווה בכאבים. לאחר הבדיקה הגופנית במרפאה מקובל לשלוח את המטופל לבדיקות הדמיה כמו MRI ו/או אולטרסאונד.

   האם ניתן לטפל בבעיה?

   הגישה הטיפולית בתופעת כף רגל עם קשת גבוהה השתנתה במרוצת השנים. בעבר הלא רחוק, היה נהוג לשלוח את המטופל לניתוח, אך כיום מתחילים בטיפולים שמרניים ובהתאמה אישית למטופל. בשלב הראשון מתאימים מדרסים בהתאמה אישית מלאה למבנה כף רגלו של המטופל, המדרס מספק תמיכה בקשת הלטרלית כדי להבטיח יציבות משופרת ולתקן את המנח הבעייתי.

   הטיפולים השמרניים לתופעת קשת גבוהה בכף הרגל כוללים גם מתיחות ותרגילים בעצימות נמוכה לחיזוק השרירים ולשמירה על משקל תקין, עיסויים של כפות הרגליים להפחתת כאבים, טיפול ביבלות ובפצעים ואימון בטכניקות צעידה נכונה.

   בהתאם לצורך, יש להתאים גם אביזרים אורטופדיים כמו נעליים מיוחדות, מייצב קרסול, דיקטוס ועוד. מומלץ לא לרכוש נעלים מיוחדות עם סקוטשים לסגירה בגלל הלחץ המופעל על הגידים והחמרת הכאבים הקיימים. המדרסים נחשבים לפתרון המומלץ כיום, הם מספקים תמיכה מושלמת לכף הרגל, מגדילים את שטח המגע של כף הרגל במשטח עליו דורכים או עומדים וכך הם משפרים משמעותית את היציבה ומונעים נפילות ופציעות, ובנוסף המדרסים מפזרים את העומסים המופעלים על העקב וקדמת כף הרגל, ומבטיחים פיזור שווה של העומסים ומניעת כאבים.

   מכאן ברור שאין סוג אחד של מדרסים שיהיה פתרון לכל כף רגל. מאיזה חומרים יהיו המדרסים ואיך יבנו? כל מטופלת ומטופל וסוג המדרסים המתאים להם.

   ויויאן אלכסנדר – פזיותרפיסטית ואורטוטיסטית (טכנאית אורתופדיה) בעלת שלושה תארים אקדמאיים המשלבים את מקצועות הפיזיותרפיה והאורטוטיקה. ויויאן אלכסנדר מתמחה בהתפתחות הילד, בפיזיותרפיה ובאורטוטיקה שילוב ייחודי המאפשר מציאת הפתרונות האורטוטיים הטובים ביותר תוך ניהול דו-שיח יעיל עם הצוות הרפואי המלווה

   מאמרים נוספים שיעניינו אתכם:

   טיפול בכאב כרוני ברגליים של ילדים

   אם יש לילדכם כאב כרוני ברגלים שמפריע לפעילויות היומיומיות שלו, כגון הליכה, ריצה או סתם עמידה ממושכת, ייתכן שאתם שואלים...

   המשיכו לקרוא read-more
   לספק את התמיכה המדויקת שהקרסול שלכם דורש

   ניתוחים בקרסול הם בהחלט לא עניין לצחוק, וייצוב הקרסול לאחר ניתוח הוא כאב גדול. השאלה הטבעית הבאה היא איך להשיג...

   המשיכו לקרוא read-more
   אביזרי עזר להליכה

   כתוצאה משימוש עם אביזרי עזר להליכה ניתן להרגיש בטוחים יותר, לחוות פחות עייפות וכאב ולהוריד את סכנת הנפילה. תמיד יש...

   המשיכו לקרוא read-more
   אפשר להרגע: יש פתרון ונעליים לילדים עם קלאב פוט

   הוכיחו לנו שוב ושוב במחקרים, שכמעט כל התינוקות הסובלים מקלאב פוט (כף רגל קלובה) יחלימו לחלוטין !!! מבולבלים ? איך מחליטים...

   המשיכו לקרוא read-more