close

מזמינים אתכם להתייעץ!

השאירו לנו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

  דרופ פוט – צניחת כף רגל

  מאת: אלכסנדר ויויאן |

  24/07/2020

  post-image

  מזמינים אתכם להתייעץ!

  השאירו לנו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

   מה זה דרופ פוט?

   ישנם שני סוגי צניחת כף רגל, דרופ פוט. בהתאם יבחר הפתרון היעיל ביותר. סוג ראשון: פגיעות כגון ארוע מוחי, טרשת נפוצה, שיתוק מוחין CP וכד'. פגיעה במערכת עצבים מרכזית. סוג שני: פגיעה בעמוד שידרה באזור גב מרכזי ותחתון, פריפריאלי, כגון פריצת דיסק חמורה, פגיעה בחוט שידרה, פגיעה בעצב ברגל וכד'.

   בישראל, מתרחשים קרוב ל – 20,000 אירועים מוחיים בשנה. אין מי שחסין בפני ארוע מוחי, אך יש אוכלוסיות סיכון. ויש דרכים טובות לשיקום!!!

   צניחת כף רגל, או בשמה הלועזי, דרופ פוט, היא תופעה שכיחה הנקראת גם כף רגל שמוטה. התופעה נובעת עקב ליקוי עצבי הבא לידי ביטוי ברגל שגורם לגרירת כף הרגל בזמן ההליכה. התופעה משפיעה באופן משמעותי על איכות החיים ויש לה השלכות רבות כמו התקלויות במהלך ההליכה ופגיעה בתחושת הביטחון בזמן ההליכה. מכאן שההליכה איטית, תיתכן מוגבלות בניידות, חוסר יציבות ועוד.  בנוסף הגוף משקיע אנרגיה רבה כדי להתמודד עם הניידות המוגבלת.

   חשוב לדעת כי ישנם גורמים שונים לתופעת צניחת כף רגל, אחד הגורמים המשמעותיים הוא פגיעה בעצב הפרונאלי בגפיים התחתונות. הפגיעה בעצב הפרונאלי יכולה לנבוע מסיבות שונות כגון: גידולים, ניתוח, הפרעה מטבולית, טראומה ועוד.

   הסיבות העיקריות לצניחת כף רגל הן:

   • אירוע מוחי – אחת הסיבות הנפוצות לתופעה של צניחת כף רגל, לאחר שבץ מוחי יש לעבור שיקום ממושך בגלל השיתוק בגפיים והפגיעה בניידות.
   • טראומה – פגיעה ישירה באזור הברך (ראש הפיבולה) בעצב פרוניאלי או פגיעה בעצבים באזור כל הרגל. פריפריאלית.
   • סיבוך בניתוח – כתוצאה מהליכים כירורגיים שונים באזור הברך עלול להיגרם לחץ על העצב הפרונאלי שמביא להתפתחות צניחת כף הרגל.
   • גידולים – דרופ פוט יכול להתפתח כתוצאה מהופעת גידולים וציסטות הגורמים להפעלת לחץ חיצוני או פנימי על העצב הפרונאלי.
   • מבנה לקוי – כלי דם שהתפתחו באופן לא תקין וגורמים ללחץ על העצב הפרונאלי.
   • מחלות – מחלות הפוגעות בעצבים כמו טרשת נפוצה, שיתוק מוחין, סוכרת, ועוד עשויות להביא להופעת דרופ פוט.
   • מאמץ יתר – פעילות גופנית או עבודה פיזית הגורמות לפגיעה בעמוד השידרה (פריצת דיסק חמורה וכד') ובעצבים קרובים.

   לומדים ללכת מחדש

   צניחת כף רגל משפיעה על היכולת להרים את כף הרגל בזמן הליכה, לכן מתקשים ללכת באופן רגיל וכל הליכה הופכת למשימה מאתגרת. אדם הסובל מתופעת דרופ פוט גורר את כף רגלו בזמן הליכה ועלול להיתקל בחפצים שונים על הקרקע כמו אבנים, סף דלת וכו'.

   הגוף משקיע אנרגיה גבוהה בהליכה לכן סובלים מעייפות בהליכה, ורק באמצעות שיקום רפואי מקצועי, כגון זה הניתן במרכז השיקום הפרטי ה-GRC,  ניתן ללמוד כיצד ללכת מחדש ולחיות בשלום עם התסמינים. המטרה של השיקום הרפואי היא לאפשר ניידות קלה יותר, לרוב בעזרת התאמת עזרים אורטופדיים כמו סד ייעודי המושך את הרגל למעלה ומשפר את היציבות, או התאמת מכשיר רפואי ממוחשב לשיקום ההליכה כמו ביונס L300GO.

   כאמור, אחד מגורמי הסיכון לאירוע מוחי זו העבודה המאומצת וסטרס / לחץ ממושך מדי יום. הוסיפו לעבודה המאומצת והסטרס / לחץ,  משקל יתר וזה כבר היה גורלו של אריאל שרון.

   גורמי סיכון נוספים לאירוע מוחי רבים הם (סוכרת, מחלת לב, מחלות כלי דם ועוד). במדינת ישראל קרוב ל – 20,000 איש יחווה אירוע מוחי מדי שנה. רבים יסבלו משיתוק יד ורגל והשאלה היא האם אפשר ללכת עם שיתוק כזה?

   אלפי אנשים במדינת ישראל  שרדו אירוע מוחי. רבים מאד מהם זקוקים לשיקום רפואי בו ילמדו ללכת מחדש בין היתר בגלל דרופ פוט. חלק ילכו ללא עזרים אך חלק גדול יזדקק לעזרים שונים שיקלו על ההליכה. עזרים יכולים להיות ממקל הליכה, סד האוחז את הרגל ובשנים האחרונות פותחה מערכת ממוחשבת פורצת דרך בישראל על ידי חברת ביונס BIONESS. שמה של המערכת L300GO.

   מיכאל אלכסנדר, טכנאי אורטופדיה וקלינאי ב"סטרייד אורטופדיה בע"מ" והמתמחה בפתרונות ממוחשבים להנעת גפיים משותקות, משיב על כמה שאלות נפוצות:

   איך נראית המערכת הממוחשבת "ביונס L300GO "?

   זוהי רצועה עליה מחשב זעיר (בגודל של סלולרי).

   היכן ממקמים מערכת ה-"ביונס L300GO"?

   תחת הברך.

   מה עושה מערכת ה-"ביונס L300GO "?

   מערכת זו לומדת את ההליכה תוך כדי ההליכה ובעיתוי הדרוש תשלח גרוי זעיר לשריר המשותק ותפעיל אותו! באופן זה כף הרגל מגיבה בדומה לכף הרגל הבריאה.

   מה היתרונות של מערכת "Bioness L300GO"?

   ידידותיות למשתמש/ת מעוצבת לתפעול גם ביד אחת. פרט "לבוש" אסטטי יותר מפתרונות אחרים ומאפשר הליכה בכל סוג הנעלה ואפילו יחפים. הגדלת נפח שריר וחיזוק השריר המשותק. בטיחות בהליכה – מניעת צניחת כף רגל / התקלות בריצפה. חיסכון באנרגיה בהליכה = הגדלת מרחקי הליכה. סיכוי ללמידה מחדש של ההליכה ושיקום מהיר יותר וללא ספק ידידותי יותר.

   בסטרייד אורטופדיה בע"מ, נאפשר לימוד ההליכה מחדש ומתמודדים גם עם דרופ פוט – צניחת כף רגל.

   צרו קשר באתר או בטלפון: 8363*

   ויויאן אלכסנדר – פזיותרפיסטית ואורטוטיסטית (טכנאית אורתופדיה) בעלת שלושה תארים אקדמאיים המשלבים את מקצועות הפיזיותרפיה והאורטוטיקה. ויויאן אלכסנדר מתמחה בהתפתחות הילד, בפיזיותרפיה ובאורטוטיקה שילוב ייחודי המאפשר מציאת הפתרונות האורטוטיים הטובים ביותר תוך ניהול דו-שיח יעיל עם הצוות הרפואי המלווה.

   מאמרים נוספים שיעניינו אתכם:

   ללכת בחופשיות ללא כאבים

   על מנת לשמור על קריירה ארוכה בתחום הספורט בו אתם עוסקים, עליכם לשמור על הגוף שלכם בריא ומטופל היטב, משום...

   המשיכו לקרוא read-more
   להתמודד עם קשיי הליכה

   ההתמודדות עם מחלות ומצבים רפואיים שונים עלולה לעיתים להיות קשה ומתישה, על כמה וכמה כאשר אותם מצבים פוגעים ביכולות הבסיסיות...

   המשיכו לקרוא read-more
   ללכת ללא כאב

   ישנם אנשים רבים הסובלים מבעיות רפואיות כאלה ואחרות אשר מקשות עליהם את ההליכה וגורמות לכאבים, בין אם הם ילדים, מבוגרים...

   המשיכו לקרוא read-more
   שיקום לאחר פגיעת ראש

   פגיעות ראש קשות עלולות לגרום לנזק מבני במוח ו/או לפגיעה מטבולית חמורה. פגיעה במוח עלולה להביא לליקויים חמורים בתפקוד האדם,...

   המשיכו לקרוא read-more