Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
close

מזמינים אתכם להתייעץ!

השאירו לנו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

  טיפול משקם לחולי טרשת נפוצה, גילוי התיקווה ויכולות השיקום.

  מאת: אלכסנדר ויויאן |

  28/12/2020

  post-image

  מזמינים אתכם להתייעץ!

  השאירו לנו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

   טרשת נפוצה, באנגלית Multiple Sclerosis, היא מחלה דלקתית כרונית הפוגעת במערכת העצבים ומשבשת את המערכת החיסונית. המחלה גורמת לפגיעה משמעותית בפעילות התקינה של המערכת החיסונית, ובמקום שהמערכת החיסונית תגן על הגוף היא תוקפת את חלבון המיאלין שממלא תפקיד חשוב ומרכזי בהעברת המסרים לתאי עצב.

   לפרטים נוספים על אביזרים המסעיים לשיקום חולי טרשת נפוצה

   צרו קשר באתר או בטלפון: 8363*

   טרשת נפוצה היא מחלה שכיחה הפוגעת בעיקר באנשים בטווח הגילים של 20 עד 40, והיא נפוצה יותר אצל נשים בהשוואה לגברים. לפי נתוני משרד הבריאות יש בישראל למעלה מ-6,000 חולי טרשת נפוצה.

   כותרת: טיפול משקם לחולי טרשת נפוצה, גילוי התיקווה ויכולות השיקום.

   מבוא:

   טרשת נפוצה (MS) היא מחלה נוירולוגית מורכבת ומתישה הפוגעת במיליוני אנשים ברחבי העולם. אופייה בלתי צפוי ומגוון התסמינים הרחב הופכים אותה למאתגרת לניהול ביעילות. עם זאת, מחקרים אחרונים שופכים אור על גישה מהפכנית לטיפול בטרשת נפוצה הטיפול השיקומי. מאמר זה יחקור את הממצאים המבטיחים של מחקרים שונים, ומדגיש את היתרונות הפוטנציאליים שבטיפול שיקומי לחולי טרשת נפוצה.

   ניידות משופרת ומיומנויות מוטוריות:

   מחקר שנערך על ידי Rosa Iodice et al. (2023) ראה שיפור משמעותי בניידות ובמיומנויות מוטוריות בקרב חולי טרשת נפוצה שעברו שיקום מקיף. החוקרים מצאו שתוכניות אימונים מותאמות, אימוני שיווי משקל ופיזיותרפיה שיפרו משמעותית את יכולתם של המטופלים לבצע פעילויות יומיומיות והפחיתו את הסיכון לנפילות. ממצאים אלו מדגישים את התפקיד המכריע של השיקום בשיפור התפקוד הגופני הכולל בחולי טרשת נפוצה.

   שיפור קוגניטיבי:

   מחקרים שהתמקדו ביתרונות הקוגניטיביים של טיפול שיקומי לחולי טרשת נפוצה גילו שתרגילים קוגניטיביים ממוקדים, כולל אימון זיכרון ומשימות פתרון בעיות, הובילו לשיפור משמעותי בתפקוד הקוגניטיבי. מטופלים דיווחו על שיפור מהירות הזיכרון, הקשב ועיבוד המידע, שהשפיעו לטובה על חיי היומיום שלהם ועל איכות חייהם הכוללת.

   רווחה רגשית:

   טרשת נפוצה עלולה לגבות מחיר על בריאותם הנפשית של החולים, מה שמוביל ללחץ מוגבר, חרדה ודיכאון. עם זאת, טיפול שיקומי התגלה ככלי רב עוצמה להתמודדות עם אתגרים פסיכולוגיים אלו. מחקר שבוצע לאחרונה הראה ששילוב תמיכה פסיכולוגית והתערבויות מבוססות תשומת לב בתוכניות שיקום הפחיתו באופן משמעותי את תסמיני החרדה והדיכאון. החוקרים הגיעו למסקנה כי התייחסות לרווחה רגשית לצד שיקום פיזי חיונית לטיפול הוליסטי בטרשת נפוצה.

   ניהול עייפות:

   עייפות היא אחד התסמינים השכיחים והמתישים ביותר שחווים חולי טרשת נפוצה. למרבה המזל, טיפול שיקומי הראה הבטחה בניהול עייפות ושיפור רמות האנרגיה הכוללות. מחקר שנערך בשנה זו גילה כי שילוב של טיפול בפעילות גופנית מדורגת ואסטרטגיות שימור אנרגיה הובילו להפחתה משמעותית בחומרת העייפות ולשיפור הסיבולת. ממצאים אלה מציעים תקווה מחודשת לאנשים החיים עם טרשת נפוצה, ומאפשרים להם להחזיר את השליטה על הפעילויות היומיומיות שלהם וליהנות מחיים מספקים יותר.

   שיקום ההליכה:

   פתרונות רבים מיועדים להקל על ההליכה קימים. מפתרונות מכניים פשוטים, חיצוניים לגוף, כגון סדים מסוגים שונים, ועד מערכות ממוחשבות המניעות גפיים כגון ה-L300GO תוצרת ביונס (פיתוח ישראלי) המשווק על ידנו.

   סיכום:

   תחום הטיפול השיקומי בטרשת נפוצה מהווה מגדלור של תקווה לחולים ברחבי העולם. מחקרים רבים הוכיחו את הפוטנציאל של תוכניות אימונים מותאמות, תרגילים קוגניטיביים, תמיכה פסיכולוגית ואסטרטגיות לניהול עייפות כדי לשפר את הניידות, הקוגניציה, הרווחה הרגשית ואיכות החיים הכוללת בחולי טרשת נפוצה. בתקופה זו ממשיכים לחקור בגישה רב-תחומית זו והכרחי שאנשי מקצוע וחוקרים בתחומי הבריאות רבים יעבדו יחד כדי ליישם את הממצאים וכך ישכללו עוד יותר את פרוטוקולי השיקום לטובת כל אלה שנפגעו מטרשת נפוצה.

   על ידי אימוץ טיפול שיקומי, אנו יוצאים למסע לעבר העצמת אנשים עם טרשת נפוצה, טיפוח עצמאותם ושיפור רווחתם הכללית. אנו, בסטרייד אורטופדיה בע"מ כבר מיישמים פתרונות חדשניים רבים. עם המשך עבודתנו ומסירותנו, נוכל לסלול את הדרך לעתיד מזהיר יותר, שבו נשתדל לתמוך בחולי טרשת נפוצה ואולי אף נוכל לעזור להתגבר על אתגרים, ולגלות מחדש תקווה ולחיות את החיים במלואם.

   לפרטים נוספים על אביזרים המסעיים לטיפול משקם לחולי טרשת נפוצה,

   צרו קשר באתר או בטלפון: 8363*

   ** נכתב בשיתוף ויויאן ומיכאל אלכסנדר – פזיותרפיסטים ואורטוטיסטים (טכנאי אורתופדיה)

   מאמרים נוספים שיעניינו אתכם:

   שיקום לאחר פגיעת ראש

   פגיעות ראש קשות עלולות לגרום לנזק מבני במוח ו/או לפגיעה מטבולית חמורה. פגיעה במוח עלולה להביא לליקויים חמורים בתפקוד האדם,...

   המשיכו לקרוא read-more
   שיקום ביתי

   אנו מציעים שיקום יום במרכז השיקום GRC שבכרמיאל, אך מידי שנה מצטרפים אלפי ישראלים למסגרות הטיפול השיקומי, ביניהם צעירים, מבוגרים...

   המשיכו לקרוא read-more
   שיקום לאחר ניתוח להחלפת ברך

   ישראלים רבים סובלים מבעיות כרוניות באזור הברכיים אשר מצריכות בחלק מהמקרים התערבות ניתוחית. ניתוח זה הוא בעל אחוזי הצלחה גבוהים...

   המשיכו לקרוא read-more
   שיקום לאחר ניתוח להחלפת מפרק ירך

   ניתוח אורטופדי להחלפת מפרק הירך הוא אחד מההליכים הרפואיים הנפוצים בקרב מטופלים בגיל השלישי ובקרב ספורטאים שסבלו מפציעה. מהן הסיבות...

   המשיכו לקרוא read-more

   שיקום טרשת נפוצה

   טרשת נפוצה היא מחלה הפוגעת במערכת העצבים המרכזית – המוח וחוט השדרה. היא גורמת  לבעיות של שליטה וכוח בשרירים, ראייה, שיווי משקל, תחושה ועוד. תאי העצב שלנו מכוסים בחומר מגן ומוליך הנקרא מיאלין. ללא מיאלין, המוח וחוט השדרה אינם יכולים לתקשר עם העצבים בשאר הגוף. טרשת נפוצה הורסת בהדרגה את המיאלין באזורים שונים ברחבי המוח וחוט השדרה, וגורמת לחולשת שרירים ולתסמינים אחרים, כולל איבוד שליטה ותחושה באזורים שונים ברגליים. כמו הקרסול, הברך וכף הרגל עצמה. על כן אנשים שסובלים מטרשת נפוצה שפוגעת בהולכה העצבית ברגליים, זקוקים לתמיכה מיוחדת ולרוב מופנים אל שיקום טרשת נפוצה על מנת לשמור על בריאותם ועל יכולת התנועה שלהם באופן מיטבי.

   שיקום טרשת נפוצה – ההיבט האורטופדי

   אחת הבעיות העיקריות המאפיינות טרשת נפוצה, היא שהיא עלולה לפגוע ביכולת שלנו ללכת כפי שהיינו מסוגלים לפני המחלה. על מנת לספק מענה לאתגר זה, ישנם טיפולים, אביזרים ייעודיים להליכה לסובלים מטרשת נפוצה. אם גם אתם סובלים מבעיות או קושי בהליכה בשל טרשת נפוצה, מומלץ לכם לפנות למרכז שיקום רפואי על מנת לעבור שיקום טרשת נפוצה ולקבל מענה לכל הצרכים האורטופדיים שלכם. במרכז מקצועי רפואי המתמחה בתחום, תוכלו למצוא כי הוא מאגד תחתיו את כל השירותים, האביזרים והטיפולים התומכים שיוכל ללוות אתכם בכל צעד ושלב במהלך שיקום טרשת נפוצה, בהתאם לצרכים האישיים שלכם.

   שיקום הליכה עם מערכת ממוחשבת ביונס  Bioness L300GO

   שיפור ההליכה אפשרי, על ידי תהליך שיקום רפואי המלווה בציוד משקם הכולל את הפתרונות הממוחשבים תוצרת ביונס  Bioness, המהווים מהפכה של ממש בתחום שיקום ההליכה לחולי טרשת, ובאישור  ה FED ומשרד הבריאות הישראלי. המכשיר מאפשר לחולי טרשת לשפר את יכולת ההליכה שלהם, לצד אמצעי עזר לחזרה לשגרה, לקצר את זמן השיקום ולשפר את היכולת ללכת.

   מרכז לשיקום אורטופדי לחולי טרשת נפוצה 

   חברת סטרייד אורטופדיה מתמחה בפתרונות אורטופדים חדשניים בין היתר גם לחולי טרשת נפוצה שסובלים מבעיות הליכה, או אלו שאינם מעוניינים שהמחלה תפגע בהליכתם בעתיד. לכן סטרייד אורטופדיה מזמינים אתכם להתרשם, ממגוון רחב של פתרונות ואביזרים אורטופדים לצד תהליכים וטיפולים שונים לשיקום נוירולוגי של כף הרגל והרגליים. 

   הליכה טרשת נפוצה

   טרשת נפוצה היא מחלה כרונית המאופיינת בפגיעה במערכת העצבים המרכזית בגוף, אשר משפיעה על מערכות קריטיות לתפקוד תקין וגורמת לקשיי ראיה, שיווי משקל, תחושה, וכן גם בכל הנוגע לתפקוד השרירים. על פי הספרות הרפואית, המחלה למעשה הורסת חומר שנקרה מיאלין, שהוא בעצם החומר המוליך והמגן על תאי העצב בגופנו. המיאלין מסייע לחוט השדרה ולמוח לתקשר עם תאי העצב המפוזרים בגוף, ופגיעה בו עלולה לגרור לחולשת שרירים ולתסמינים נוספים כמו למשל איבוד תחושה באיברים השונים. לכן, במידה וקיימת פגיעה בתאי העצב ברגליים הליכה טרשת נפוצה עלולה להיות מורכבת ומאתגרת.

   הליכה טרשת נפוצה עלולה להיות מורכבת

   בכל הנוגע אל הליכה טרשת נפוצה עלולה להוות מכשול משמעותי. בעקבות הפגיעה שגורמת המחלה לתאי העצב בגוף, היא עלולה לגרום לבעיות שליטה על השרירים או אפילו לבעיות חישה ברגליים שלנו, מה שכמובן משפיע רבות על היכולת של האדם החולה לנוע באופן עצמאי כפי שיכל בעבר. עם זאת, חשוב לזכור כי זהו איננו פסק דין סופי וכי קיימים עזרים שונים, כמו גם טיפולים ופיזיותרפיה שיכולים לעצור את הדרדרות המצב ואף לשפר אותו. ניתן למצוא במרכזי השיקום השונים המתמחים במכשור אורטופדי ייחודי שיכולות לסייע, אביזרים שונים ואפילו ציוד שיקומי של חברות מובילות אשר מאושר על ידי משרדי בריאות בין לאומיים ומאפשר למטופלים לשקם את רגליהם ולשפר את היכולת לנוע בחופשיות ובאופן עצמאי. המכשירים של חברת BIONESS לצורך הדוגמה מעניקים תמיכה ברגליים בכך שיניעו את הגפיים המשותקות של מטופלים, מה שמאפשר להם לשקם את הליכתם צעד אחר צעד, ולהשיב לחייהם אלמנט עצמאי חשוב מאין כמותו לבריאותם, כמו גם לדימוי העצמי שלהם ולעצמאותם. 

   צעד נוסף לכיוון הבריאות שלכם

   חברת סטרייד אורטופדיה מתמחה בפתרונות אורטופדים חדשניים ממוחשבים, לחולי טרשת נפוצה שסובלים מקשיים בהליכה, או פתרונות שיעזרו לאלו שאינם מעוניינים שהמחלה תפגע בהליכתם בעתיד. על כן, החברה מזמינה אתכם להתרשם ממגוון רחב של נעליים אורטופדיות ואביזרים אורטופדים, לצד תהליכים וטיפולים שונים לשיקום של כף הרגל והרגליים.