close

מזמינים אתכם להתייעץ!

השאירו לנו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

  טיפול משקם לחולי טרשת נפוצה

  מאת: אלכסנדר ויויאן |

  28/12/2020

  post-image

  מזמינים אתכם להתייעץ!

  השאירו לנו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

   טרשת נפוצה, באנגלית Multiple Sclerosis, היא מחלה דלקתית כרונית הפוגעת במערכת העצבים ומשבשת את המערכת החיסונית. המחלה גורמת לפגיעה משמעותית בפעילות התקינה של המערכת החיסונית, ובמקום שהמערכת החיסונית תגן על הגוף היא תוקפת את חלבון המיאלין שממלא תפקיד חשוב ומרכזי בהעברת המסרים לתאי עצב.

   לפרטים נוספים על אביזרים המסעיים לשיקום חולי טרשת נפוצה,

   צרו קשר באתר או בטלפון: 8363*

   טרשת נפוצה היא מחלה שכיחה הפוגעת בעיקר באנשים בטווח הגילים של 20 עד 40, והיא נפוצה יותר אצל נשים בהשוואה לגברים. לפי נתוני משרד הבריאות יש בישראל למעלה מ-6,000 חולי טרשת נפוצה.

   מהם התסמינים העיקריים של טרשת נפוצה?

   תסמיני טרשת נפוצה משתנים מאדם לאדם ותלויים בעיקר בדרגת החומרה של המחלה ובמיקום הפגיעה במערכת העצבים. התסמינים המוכרים למחלה הם חולשה בגפיים, תחושת נימול, פגיעה בראייה, הפרעות בדיבור, פגיעה ביציבות ההליכה, עייפות מוגברת, תכיפות במתן שתן, שינויים במצב הרוח. יש לציין כי תסמיני המחלה הכוללים מוגבלות גופנית ומצוקה נפשית, עלולים לפגוע באופן משמעותי באיכות החיים.
   רוב החולים סובלים מטרשת נפוצה התקפית והפוגתית עם תסמינים נוירולוגיים הנמשכים מעל 24 שעות ולאחר מכן התסמינים פוחתים או נעלמים. בטרשת נפוצה מתקדמת שניונית התסמינים לאחר ההתקף לא נעלמים ולרוב הם מחמירים, ובטרשת נפוצה מתקדמת ראשונית אין התקפים אך תסמיני המחלה מחמירים עם הזמן ועלולים להביא להפרעה תפקודית קשה ולנכות.

   טרשת נפוצה שיקום חולים וטיפול בשיטות שונות

   הטיפול בחולי טרשת נפוצה הוא משולב ומבוסס על טיפול בזמן ההתקף החריף, טיפול אימונומודולטורי (טיפול כרוני בדלקת) למניעת התקדמות המחלה, טיפול סימפטומי וטיפול שיקומי הכולל בין היתר טיפול פסיכולוגי קצר מועד.

   טיפול בהתקף מותאם אישית למטופל וכולל בדרך כלל מתן סטרואידים דרך הווריד למשך כ-5 ימים. הטיפול נועד לקצר את ההתקף ולהפחית את תדירות ההתקפים החריפים למשך כשנתיים, זהו טיפול תומך שאינו משפיע על החלמה נוירולוגית מהמחלה.

   טיפול מונע לחולי טרשת נפוצה נועד למנוע התקפים חריפים ולהפחית את חומרת ההתקפים והתקדמות המחלה והפגיעה הנוירולוגית. בטיפול מונע מספקים לחולה תרופות הכלולות בסל הבריאות הממלכתי, בין התרופות הקיימות – אבונקס, בטאפרון, קופקסון.

   טיפול שיקומי נחוץ לחולי טרשת נפוצה ויש להתחיל בטיפול מיד לאחר התקף חריף כדי להשיב למטופל תפקודים שונים שנפגעו ועל מנת לסייע למטופלים עם פגיעה נוירולוגית קבועה. הטיפול השיקומי נועד לחולי טרשת נפוצה בכל הגילים ובכל שלב של המחלה, כאשר מטופלים הסובלים מליקויים מוטוריים וחולים הזקוקים לאביזרי עזר לצורך ניידות זכאים לקבל מוצרים אורטופודיים במימון קופת החולים המבטחת.

   תהליך השיקום לחולי טרשת נפוצה כולל טיפולי פיזיותרפיה, וברוב המקרים, בהתאם לחומרת ההתקף והמצב הבריאותי, כמו גם הפגיעה הנוירולוגית, משלבים בתוכנית הטיפולים ריפוי בעיסוק, קלינאות תקשורת, טיפול פסיכולוגי וליווי צמוד של עובדים סוציאליים. השיקום כולל תרגילי פיזיותרפיה המתמקדים בחיזוק שרירים וכוח, שיפור והגדלת טווח תנועה, שיפור יציבה וקואורדינציה, חיזוק שרירי הבטן והאגן, תפקוד מוטורי עדין ושיפור השליטה על הסוגרים. במקביל עוברים שיקום נפשי וקוגניטיבי בהתאם לצורך.

   כדאי לדעת כי חולי טרשת נפוצה שהוכרו כנכים על ידי המוסד לביטוח לאומי זכאים לקבל סיוע במימון של מכשירי ניידות, המכשור הייעודי מסופק על ידי משרד הבריאות. מכשירי הניידות במימון משרד הבריאות מפורטים בחוק ביטוח בריאות ממלכתי וניתן לקבל אמצעים כמו כיסא גלגלים ידני או ממונע, טיולון, מיטת פאולר, מזרן ייעודי המונע פצעי לחץ, מנוף ביתי חשמלי או הידראולי, אביזרי עזר להליכה וכו'. יש מכשירים הניתנים לצמיתות ויש מכשירים הניתנים לחולה לתקופה מוגבלת.

   אחד המוצרים האורטופדיים המומלצים לחולי טרשת נפוצה הוא מכשיר ביונס לשיקום הליכה, המכשיר המתקדם מחליף את הסד המסורבל ותורם לייעול שיקום ההליכה. כדאי לבדוק את הכיסוי במסגרת הביטוח הרפואי הקיים ולעבור בדיקת התאמה במרפאה מקצועית.

   לפרטים נוספים על אביזרים המסעיים לטיפול משקם לחולי טרשת נפוצה,

   צרו קשר באתר או בטלפון: 8363*

   ** נכתב בשיתוף ויויאן אלכסנדר – פזיותרפיסטית ואורטוטיסטית (טכנאית אורתופדיה ) בעלת שלושה תארים אקדמאיים המשלבים את מקצועות הפיזיותרפיה והאורטוטיקה. ויויאן אלכסנדר מתמחה בהתפתחות הילד, בפיזיותרפיה ובאורטוטיקה שילוב ייחודי המאפשר מציאת הפתרונות האורטוטיים הטובים ביותר תוך ניהול דו-שיח יעיל עם הצוות הרפואי המלווה.

   מאמרים נוספים שיעניינו אתכם:

   שיקום לאחר פגיעת ראש

   פגיעות ראש קשות עלולות לגרום לנזק מבני במוח ו/או לפגיעה מטבולית חמורה. פגיעה במוח עלולה להביא לליקויים חמורים בתפקוד האדם,...

   המשיכו לקרוא read-more
   שיקום ביתי

   אנו מציעים שיקום יום במרכז השיקום GRC שבכרמיאל, אך מידי שנה מצטרפים אלפי ישראלים למסגרות הטיפול השיקומי, ביניהם צעירים, מבוגרים...

   המשיכו לקרוא read-more
   שיקום לאחר ניתוח להחלפת ברך

   ישראלים רבים סובלים מבעיות כרוניות באזור הברכיים אשר מצריכות בחלק מהמקרים התערבות ניתוחית. ניתוח זה הוא בעל אחוזי הצלחה גבוהים...

   המשיכו לקרוא read-more
   שיקום לאחר ניתוח להחלפת מפרק ירך

   ניתוח אורטופדי להחלפת מפרק הירך הוא אחד מההליכים הרפואיים הנפוצים בקרב מטופלים בגיל השלישי ובקרב ספורטאים שסבלו מפציעה. מהן הסיבות...

   המשיכו לקרוא read-more

   שיקום טרשת נפוצה

   טרשת נפוצה היא מחלה הפוגעת במערכת העצבים המרכזית – המוח וחוט השדרה. היא גורמת  לבעיות של שליטה וכוח בשרירים, ראייה, שיווי משקל, תחושה ועוד. תאי העצב שלנו מכוסים בחומר מגן ומוליך הנקרא מיאלין. ללא מיאלין, המוח וחוט השדרה אינם יכולים לתקשר עם העצבים בשאר הגוף. טרשת נפוצה הורסת בהדרגה את המיאלין באזורים שונים ברחבי המוח וחוט השדרה, וגורמת לחולשת שרירים ולתסמינים אחרים, כולל איבוד שליטה ותחושה באזורים שונים ברגליים. כמו הקרסול, הברך וכף הרגל עצמה. על כן אנשים שסובלים מטרשת נפוצה שפוגעת בהולכה העצבית ברגליים, זקוקים לתמיכה מיוחדת ולרוב מופנים אל שיקום טרשת נפוצה על מנת לשמור על בריאותם ועל יכולת התנועה שלהם באופן מיטבי.

   שיקום טרשת נפוצה – ההיבט האורטופדי

   אחת הבעיות העיקריות המאפיינות טרשת נפוצה, היא שהיא עלולה לפגוע ביכולת שלנו ללכת כפי שהיינו מסוגלים לפני המחלה. על מנת לספק מענה לאתגר זה, ישנם טיפולים, אביזרים ייעודיים להליכה לסובלים מטרשת נפוצה. אם גם אתם סובלים מבעיות או קושי בהליכה בשל טרשת נפוצה, מומלץ לכם לפנות למרכז שיקום רפואי על מנת לעבור שיקום טרשת נפוצה ולקבל מענה לכל הצרכים האורטופדיים שלכם. במרכז מקצועי רפואי המתמחה בתחום, תוכלו למצוא כי הוא מאגד תחתיו את כל השירותים, האביזרים והטיפולים התומכים שיוכל ללוות אתכם בכל צעד ושלב במהלך שיקום טרשת נפוצה, בהתאם לצרכים האישיים שלכם.

   שיקום הליכה עם מערכת ממוחשבת ביונס  Bioness L300GO

   שיפור ההליכה אפשרי, על ידי תהליך שיקום רפואי המלווה בציוד משקם הכולל את הפתרונות הממוחשבים תוצרת ביונס  Bioness, המהווים מהפכה של ממש בתחום שיקום ההליכה לחולי טרשת, ובאישור  ה FED ומשרד הבריאות הישראלי. המכשיר מאפשר לחולי טרשת לשפר את יכולת ההליכה שלהם, לצד אמצעי עזר לחזרה לשגרה, לקצר את זמן השיקום ולשפר את היכולת ללכת.

   מרכז לשיקום אורטופדי לחולי טרשת נפוצה 

   חברת סטרייד אורטופדיה מתמחה בפתרונות אורטופדים חדשניים בין היתר גם לחולי טרשת נפוצה שסובלים מבעיות הליכה, או אלו שאינם מעוניינים שהמחלה תפגע בהליכתם בעתיד. לכן סטרייד אורטופדיה מזמינים אתכם להתרשם, ממגוון רחב של פתרונות ואביזרים אורטופדים לצד תהליכים וטיפולים שונים לשיקום נוירולוגי של כף הרגל והרגליים. 

    

   הליכה טרשת נפוצה

   טרשת נפוצה היא מחלה כרונית המאופיינת בפגיעה במערכת העצבים המרכזית בגוף, אשר משפיעה על מערכות קריטיות לתפקוד תקין וגורמת לקשיי ראיה, שיווי משקל, תחושה, וכן גם בכל הנוגע לתפקוד השרירים. על פי הספרות הרפואית, המחלה למעשה הורסת חומר שנקרה מיאלין, שהוא בעצם החומר המוליך והמגן על תאי העצב בגופנו. המיאלין מסייע לחוט השדרה ולמוח לתקשר עם תאי העצב המפוזרים בגוף, ופגיעה בו עלולה לגרור לחולשת שרירים ולתסמינים נוספים כמו למשל איבוד תחושה באיברים השונים. לכן, במידה וקיימת פגיעה בתאי העצב ברגליים הליכה טרשת נפוצה עלולה להיות מורכבת ומאתגרת.

   הליכה טרשת נפוצה עלולה להיות מורכבת

   בכל הנוגע אל הליכה טרשת נפוצה עלולה להוות מכשול משמעותי. בעקבות הפגיעה שגורמת המחלה לתאי העצב בגוף, היא עלולה לגרום לבעיות שליטה על השרירים או אפילו לבעיות חישה ברגליים שלנו, מה שכמובן משפיע רבות על היכולת של האדם החולה לנוע באופן עצמאי כפי שיכל בעבר. עם זאת, חשוב לזכור כי זהו איננו פסק דין סופי וכי קיימים עזרים שונים, כמו גם טיפולים ופיזיותרפיה שיכולים לעצור את הדרדרות המצב ואף לשפר אותו. ניתן למצוא במרכזי השיקום השונים המתמחים במכשור אורטופדי ייחודי שיכולות לסייע, אביזרים שונים ואפילו ציוד שיקומי של חברות מובילות אשר מאושר על ידי משרדי בריאות בין לאומיים ומאפשר למטופלים לשקם את רגליהם ולשפר את היכולת לנוע בחופשיות ובאופן עצמאי. המכשירים של חברת BIONESS לצורך הדוגמה מעניקים תמיכה ברגליים בכך שיניעו את הגפיים המשותקות של מטופלים, מה שמאפשר להם לשקם את הליכתם צעד אחר צעד, ולהשיב לחייהם אלמנט עצמאי חשוב מאין כמותו לבריאותם, כמו גם לדימוי העצמי שלהם ולעצמאותם. 

   צעד נוסף לכיוון הבריאות שלכם

   חברת סטרייד אורטופדיה מתמחה בפתרונות אורטופדים חדשניים ממוחשבים, לחולי טרשת נפוצה שסובלים מקשיים בהליכה, או פתרונות שיעזרו לאלו שאינם מעוניינים שהמחלה תפגע בהליכתם בעתיד. על כן, החברה מזמינה אתכם להתרשם ממגוון רחב של נעליים אורטופדיות ואביזרים אורטופדים, לצד תהליכים וטיפולים שונים לשיקום של כף הרגל והרגליים.