Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
close

מזמינים אתכם להתייעץ!

השאירו לנו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

  מטטרסלגיה – טיפול בהופעת כאבים בכף הרגל

  מאת: אלכסנדר ויויאן |

  07/04/2021

  post-image

  מזמינים אתכם להתייעץ!

  השאירו לנו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

   מטטרסלגיה, בלטינית Metatarsalgia, היא תסמונת מוכרת של דלקות וכאבים בחלק התחתון של כף הרגל, באזור שנמצא בין הקשת לאצבעות (ראשי עצמות המסרק). המונח מטטרסלגיה מתייחס למגוון כאבים המופיעים תחת כריות כף הרגל ולבעיות שונות המופיעות באזור. הבעיה יכולה להתפתח עקב מבנה לא תקין של כף הרגל, עודף משקל, אימונים ספורטיביים בעצימות גבוהה, טראומה מפציעה, שימוש רב בנעלי עקב או בנעליים עם סוליה פגומה, שברי מאמץ ועוד.

   מהי מטטרסלגיה וכיצד מאבחנים אותה?

   כאמור, מטטרסלגיה היא תופעה יחסית נפוצה של כאבים ודלקות באזור קדמת כף הרגל, בעיקר באזור של ראשי עצמות המסרק (מטטרסל). התופעה לא מוגדרת כבעיה רפואית משמעותית אך היא עלולה לגרום לכאבים משמעותיים עד לכדי ייסורים, ולהגבלה תפקודית שאינה פשוטה.

   מטטרסלגיה יכולה להיות ראשונית או משנית, אך ברוב המקרים מאבחנים שילוב של מטטרסלגיה ראשונית ומשנית. מטטרסלגיה ראשונית נובעת מבעיה אנטומית הגורמת לחלוקת עומסים לא תקינה בקדמת כף הרגל, וכתוצאה מכך עלולות להתפתח פתולוגיות כמו הלוקס וולגוס, הלוקס ריגידוס, מטטרסוס קצר או ארוך, גמישות יתר באזור קדמת כף הרגל ועוד. מטטרסלגיה משנית מתאפיינת בכאבים עזים באזור המטטרסוס, הכאבים נובעים לרוב מסיבות כמו ראומטואיד ארטיטיס, אקווינוס ושברים על שם פרייברג.

   אבחון מטטרסלגיה מבוסס על בדיקה קלינית והסתכלות יסודית במנח המכני של כף הרגל, יש לעבור בדיקה אקטיבית ופסיבית של תנועות כף הרגל והקרסול. ברוב המקרים, יש לשלול בעיות אחרות, לכן מקובל לשלוח את המטופל לבדיקות הדמיה כמו צילומי רנטגן, ובהתאם לצורך מבצעים בדיקה דינמית של הלחצים המופעלים על כף הרגל כדי לאבחן בדיוק את הלחץ המופעל על קדמת כף הרגל וכדי להתאים מדרסים בהתאמה אישית למטופל.

   תסמינים מוכרים של מטטרסלגיה

   התסמינים המוכרים של מטטרסלגיה הם כף רגל "בוערת" בגלל כאבים עזים סביב האגודל ובאזור של האצבעות הסמוכות. יש תסמינים נפוצים נוספים לבעיה כגון:

   • כאבים חזקים בעמידה, הליכה או ריצה, הכאב נחלש במנוחה.
   • נפיחות בכרית כף הרגל.
   • כאב פתאומי וחד באצבעות כף הרגל.
   • תחושה המדמה הליכה על חלוקי נחל.
   • תחושות כמו נימול ועקצוץ באזור האצבעות, שאינן נובעות מבעיה עצבית.
   • כאבים בעת הליכה ברגליים יחפות, בעיקר כאשר הולכים על משטחים קשים.
   • התקשות העור מתחת לאצבעות המרכזיות בכף הרגל.
   • כאב חריף כאשר מכופפים את הגב.

   טיפול בכאבים ברגל מסוג מטטרסלגיה

   בשלב הראשון והמיידי לטיפול במטטרסלגיה, מזהים את הגורם לבעיה כדי להתאים טיפול יעיל לנטרול הכאבים ושאר התסמינים, לכן הטיפול הראשוני מבוסס על תרופות נוגדות דלקת. הטיפול לטווח הארוך מבוסס על התאמת מדרסים אורטופדיים בהתאמה אישית לכף הרגל של המטופל, המדרסים מפחיתים לחץ מקומי ועומסים על האזור, הם משפרים את דפוס התנועה ומספקים תמיכה לכריות כף הרגל וכך זוכים להקלה מיידית של התסמינים המוכרים.

   בנוסף, אפשר לשלב טיפולים כמו זריקות ומשככי כאבים ומומלץ לעבור טיפולי פיזיותרפיה להקלה על הכאבים, לשיפור טווח תנועה של מפרקי כף הרגל, לחיזוק פונקציונלי של האזור ולשיפור כללי של הבעיה. אפשר להסיר את העור הקשה על ידי פדיקוריסטית לצורך הקלה זמנית. במקרים מסוימים, הרופא ימליץ על ניתוח ליישור עצמות המסרק, הניתוח מהווה מוצא אחרון אם טיפולים אחרים לא סייעו למטופל.

   אביזרים לתמיכה בטיפול בתופעה

   ברוב המקרים, מתאימים מדרסים או נעליים אורטופדיות למטופל הסובל ממטטרסלגיה. המדרסים נחשבים לטיפול היעיל ביותר, אך מומלץ להתאים גם נעליים המתאימות למבנה כף הרגל, אפשר לבחור נעליים עם עקב סביר, ובהתאם לצורך אפשר להשתמש בכרית סיליקון לכרית כף הרגל ובמדרסים מיוחדים לנעלי עקב.

   ** נכתב בשיתוף ויויאן אלכסנדר – פזיותרפיסטית ואורטוטיסטית (טכנאית אורתופדיה) בעלת שלושה תארים אקדמאיים המשלבים את מקצועות הפיזיותרפיה והאורטוטיקה. ויויאן אלכסנדר מתמחה בהתפתחות הילד, בפיזיותרפיה ובאורטוטיקה שילוב ייחודי המאפשר מציאת הפתרונות האורטוטיים הטובים ביותר תוך ניהול דו-שיח יעיל עם הצוות הרפואי המלווה

   מאמרים נוספים שיעניינו אתכם:

   טיפול בכאב כרוני ברגליים של ילדים

   אם יש לילדכם כאב כרוני ברגלים שמפריע לפעילויות היומיומיות שלו, כגון הליכה, ריצה או סתם עמידה ממושכת, ייתכן שאתם שואלים...

   המשיכו לקרוא read-more
   לספק את התמיכה המדויקת שהקרסול שלכם דורש

   ניתוחים בקרסול הם בהחלט לא עניין לצחוק, וייצוב הקרסול לאחר ניתוח הוא כאב גדול. השאלה הטבעית הבאה היא איך להשיג...

   המשיכו לקרוא read-more
   אביזרי עזר להליכה

   כתוצאה משימוש עם אביזרי עזר להליכה ניתן להרגיש בטוחים יותר, לחוות פחות עייפות וכאב ולהוריד את סכנת הנפילה. תמיד יש...

   המשיכו לקרוא read-more
   אפשר להרגע: יש פתרון ונעליים לילדים עם קלאב פוט

   הוכיחו לנו שוב ושוב במחקרים, שכמעט כל התינוקות הסובלים מקלאב פוט (כף רגל קלובה) יחלימו לחלוטין !!! מבולבלים ? איך מחליטים...

   המשיכו לקרוא read-more