close

מזמינים אתכם להתייעץ!

השאירו לנו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

  שיקום לאחר אירוע מוחי

  מאת: אלכסנדר ויויאן |

  24/11/2020

  post-image

  מזמינים אתכם להתייעץ!

  השאירו לנו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

   שיקום לאחר אירוע מוחי קל

   ללכת מחדש, ביונס L300GO. אירוע מוחי הוא אחד מגורמי התמותה העיקריים בארץ וברחבי העולם, כאשר רק בישראל לבדה קרוב ל-20,000 אנשים לוקים באירוע מוחי קל עד קשה מדי שנה. רוב החולים יזדקקו לשיקום רפואי, רב תחומי, שעשוי להיות ממושך לאחר השחרור מבית החולים. מחקרים מראים שאת הטיפול השיקומי יש להתחיל כבר במהלך האשפוז הראשוני ומוקדם ככל האפשר לאחר האירוע המוחי.

   אירוע מוחי נחשב למחלה המאפיינת מבוגרים אך גם צעירים רבים לוקים בשבץ מוחי וזקוקים לשיקום, במחלקות השיקום ניתן למצוא גם צעירים בטווח הגילים 30-20. כתוצאה מאירוע מוחי יש הפרעה באספקת הדם במוח והמחלה גורמת להפרעות נוירולוגיות וקוגניטיביות שונות כמו שיתוק או חולשה בצד אחד של הגוף, תחושה של בלבול, אסימטריה בפנים, קשיי הליכה, קושי בדיבור, בבליעה ובהבנה ועוד.

   ראוי לציין כי בשנים האחרונות נכנסו למערכת הרפואה בישראל אמצעים חדישים לטיפול בשבץ מוחי. באמצעות המכשור המתקדם והטיפול היעיל והמהיר ניתן למזער את הפגיעה ברקמת המוח. אירועים שהסתיימו בעבר בנכות לצמיתות או במוות מסתיימים כיום בפגיעות פחותות, כל עוד החולה פונה לבית החולים בזמן ומיד לאחר התפרצות האירוע המוחי.

   לקבלת פרטים על אביזרים אורטופדיים המסייעים לתהליך של שיקום לאחר אירוע מוחי קל 

   צרו קשר באתר או בטלפון: 8363*

   אירוע מוחי מוגדר כאירוע קל אם התסמינים חולפים לאחר 24 שעות ובמצבים שבהם האירוע המוחי גרם לפגיעה תפקודית קלה שחולפת לאחר מספר ימים או שבועות. בשבץ מוחי קל החולה חוזר לתפקוד יומיומי מלא או כמעט מלא בפרק זמן קצר יחסית של מספר ימים ועד מספר שבועות. אירוע מוחי קל הוא בדרך כלל שבץ מוחי איסכמי שנגרם כתוצאה מהיצרות או חסימת כלי דם למוח. הפגיעה באספקת הדם מונעת אספקת חמצן לתאי העצב לכן הם מתים או ניזוקים תוך זמן קצר יחסית, ובגלל הפגיעה המוחית האיברים השונים אינם נשלטים יותר על ידי אותו אזור במוח.

   האם צפויים נזקים נוירולוגיים וקוגניטיביים לאחר אירוע מוחי קטן?

   לאחר אירוע מוחי קל חשוב להגיע לבית חולים בזמן הקצר ביותר, ולאחר אשפוז של מספר ימים במחלקה נוירולוגית או במחלקת שבץ, הצוות הרפואי יחליט לגבי השיקום. באירוע קל המטופל ישוחרר לביתו ובמקרים שיש נזקים נוירולוגיים וקוגניטיביים החולה יופנה לשיקום במסגרת אשפוז יום או לבית חולים/מרכז שיקום ציבורי או פרטי כמו ה-GRC.

   בדרך כלל הפגיעה הנוירולוגית ו/או הקוגניטיבית לאחר אירוע מוחי קל היא קטנה יחסית, ברוב המקרים החולה סובל מהפרעות קטנות בתפקודים המוטוריים ובתפקוד הקוגניטיבי, הנזקים באים לידי ביטוי בירידה בתפקוד ובפעילות היומית, במגבלות המקשות על חזרה לפעילות הקודמת, ויש גם היבט נפשי כמו דיכאון והסתגרות.

   מה עושים בתהליך של שיקום לאחר אירוע מוחי קל?

   כ-30% מהחולים שעברו אירוע מוחי קל מתאוששים באופן מהיר ומסוגלים לחזור לפעילות בסיסית כבר במהלך האשפוז לאחר האירוע, לכן הצוות המטפל בבית החולים עלול לחשוב שהמטופל אינו זקוק לתוכנית שיקום. למעשה, חשוב לעבור שיקום גם לאחר אירוע מוחי קל, צוות השיקום הוא רב תחומי ומגבשים תוכנית טיפול מותאמת אישית למצבו של החולה. כל אלו ויותר יפגושו המטופלים במרכז השיקום הפרטי ששם לעצמו להפוך את השיקום לנעים ומענין-  ה-GRC.

   במקרים רבים החולה עובר טיפול שיקומי הכולל טיפולי פיזיותרפיה לצורך שיקום הליכה (שיווי משקל, יציבות, תנועה וכו'), ריפוי בעיסוק (גפיים עליונות. יכולות תפקודיות בעזרת הידיים), טיפול פסיכולוגי, קלינאות תקשורת (טיפול ביכולות הדיבור והביטוי, חיזוק ושיפור היכולות הקוגניטיביות בדגש על חשיבה, זיכרון, קשב וריכוז).

   אילו עזרים יש לסיוע בתהליך שיקום לאחר אירוע מוחי?

   בטיפול שיקומי לאחר אירוע מוחי בדרגה קלה או חמורה נעזרים בעזרים אורטופדיים ואחרים, לדוגמה מערכת ביונס L300GO לשיקום ההליכה בעזרת טכנולוגיית גירוי חשמלי ממוחשב, סד לרגל, רצועת דיקטוס, מערכת וקטור רובוטית לשיקום ההליכה, מערכות מציאות רבודה, ואמצעים נוספים. כמו כן, במהלך השיקום המטופל משתמש במכשירים שונים כמו הליכון ואופני כושר, ומתרגלים את ההליכה בהתאם למצבו של המטופל, זהו שיקום הדרגתי שמטרתו להשיב את היכולות שהיו לפני האירוע המוחי.

   לקבלת פרטים על אביזרים אורטופדיים המסייעים לתהליך של שיקום לאחר אירוע מוחי קל 

   צרו קשר באתר או בטלפון: 8363*

   ויויאן אלכסנדר – פזיותרפיסטית ואורטוטיסטית (טכנאית אורתופדיה) בעלת שלושה תארים אקדמאיים המשלבים את מקצועות הפיזיותרפיה והאורטוטיקה. ויויאן אלכסנדר מתמחה בהתפתחות הילד, בפיזיותרפיה ובאורטוטיקה שילוב ייחודי המאפשר מציאת הפתרונות האורטוטיים הטובים ביותר תוך ניהול דו-שיח יעיל עם הצוות הרפואי המלווה.

   מאמרים נוספים שיעניינו אתכם:

   שיקום לאחר פגיעת ראש

   פגיעות ראש קשות עלולות לגרום לנזק מבני במוח ו/או לפגיעה מטבולית חמורה. פגיעה במוח עלולה להביא לליקויים חמורים בתפקוד האדם,...

   המשיכו לקרוא read-more
   שיקום ביתי

   אנו מציעים שיקום יום במרכז השיקום GRC שבכרמיאל, אך מידי שנה מצטרפים אלפי ישראלים למסגרות הטיפול השיקומי, ביניהם צעירים, מבוגרים...

   המשיכו לקרוא read-more
   שיקום לאחר ניתוח להחלפת ברך

   ישראלים רבים סובלים מבעיות כרוניות באזור הברכיים אשר מצריכות בחלק מהמקרים התערבות ניתוחית. ניתוח זה הוא בעל אחוזי הצלחה גבוהים...

   המשיכו לקרוא read-more
   שיקום לאחר ניתוח להחלפת מפרק ירך

   ניתוח אורטופדי להחלפת מפרק הירך הוא אחד מההליכים הרפואיים הנפוצים בקרב מטופלים בגיל השלישי ובקרב ספורטאים שסבלו מפציעה. מהן הסיבות...

   המשיכו לקרוא read-more

   שיקום אחרי אירוע מוחי

   שבץ מוחי (או אירוע מוחי) הוא מצב רפואי מורכב בו בעקבות חסימה באחד מכלי הדם במוח, זרימת הדם ואספקת החמצן אליו נפגעים בצורה שגוררת תגובת שרשרת שעלולה להוות נזקים בלתי הפיכים לאזורים השונים במוח. אותם אזורים לוקחים חלק משמעותי בתפקוד האדם באופן שגרתי משום שהם בעצם שולטים בקשר העיצבי בין המוח לאיברים אחרים בגוף, כמו הגפיים. בעקבות כך, במקרה של אירוע מוחי כל הגוף נפגע ולכן קיים הצורך לעבור טיפול שיקום לאחר אירוע מוחי על מנת להחזיר את החיים למסלולם התקין ולחזור לתפקוד פיזי מלא ככל האפשר. 

   שיקום לאחר אירוע מוחי הוא הכרחי

   כיום קיימים אינספור מחקרים וחוות דעת רפואיות אשר תומכות בשיקום רפואי מקיף לאחר  שבץ ואירועים מוחיים נוספים. דעות רבות מצביעות על כך שדווקא פעילות גופנית כמו הליכה יכולה לשפר באופן משמעותי את התפקוד המוחי ולסייע רבות בתהליך שיקום לאחר אירוע מוחי. רובנו לא חושבים על כך, אך הליכה היא פעילות פשוטה למדי שמפעילה מגוון עצום של איברים ומערכות בגופנו- מהמוח ועד לשרירים, הריאות, הלב ועוד. כמובן שאין צורך בהליכה מהירה ומאומצת, ואפילו הליכה איטית בהחלט ממלאת את המטרה. חשוב גם לזכור כי תהליך השיקום איננו ליניארי וכי הוא לוקח זמן ומאמצים רבים, ולא פעם אף עלול להיות קשה ומתסכל, אך חשוב להמשיך לקוות ולפעול לקראת שיפור.  

   מרכז לשיקום הליכה

   חברת סטרייד אורטופדיה הינה חברת אורטופדיה שמתמחה בפתרונות מתקדמים לאנשים הזקוקים לתמיכה החיונית של סדים אורטופדים ועזרים נוספים, שהותאמו לרגליים ולכפות הרגליים שלהם באופן אישי. צוות המומחים של החברה, מזמינים אתכם להתרשם ממגוון רחב של מוצרים באיכות הגבוהה ביותר, במחירים משתלמים במיוחד או במימון משרד הבריאות לפתרונות בסל הבריאות. בקליניקה שלנו תוכלו למצוא גם טיפול אישי ותהליכי שיקום שונים ברמה גבוהה. צרו קשר כבר היום, ושמעו מנציגי השירות שלנו אודות המוצרים השונים ושירותי השיקום שאנו מספקים ללקוחותינו.  

    

   שיקום הליכה לאחר אירוע מוחי

   אירוע מוחי או שבץ הינו מצב שבו נפגעה זרימת הדם לאזור מסוים במוח וכתוצאה מכך גם אספקת החמצן נפגעת, באופן אשר גורם לתגובת שרשרת הרסנית שעלולה לפגוע באזורי שונים במוח. האזורים שלרוב נפגעים במצב זה, בתפקוד בריא מעבירים מידע עצבי בין אזורים שונים במוח לאברי הגוף, לעיתים נפגעים באופן מאתגר במיוחד, אשר משפיע על יכולת השליטה על הגפיים. על מנת להחזיר את המצב לקדמותו עד כמה שאפשר, ישנו תהליך טיפולי של שיקום הליכה לאחר אירוע מוחי אשר יכול אט אט לשפר את המצב ולשפר את תפקוד המוח והגוף, כמו גם לשפר את היכולת שלכם לתחזק שגרת חיים עצמאית ובריאה. 

   שיקום הליכה לאחר אירוע מוחי הוא חשוב במיוחד

   המחקר בתחום ממשיך להראות כי שיקום הליכה לאחר שבץ מוחי היא אחת הפעולות החשובות ביותר שאתם יכולים לעשות כדי לקדם את ההחלמה שלכם באופן מיטבי. מחקרים קליניים מוכיחים שהליכה מסייעת לנפגע שבץ להחזיר את הכוח, הסיבולת והשיווי משקל. מחדדים את הנושא רופאים רבים וגורסים כי הליכה היא אחד החלקים החשובים ביותר בתוכנית שיקום שבץ מוחי, בשל העובדה שהמוח זקוק לגירוי מסוים כדי ללמוד תנועות שאבדו. הליכה או אפילו הליכה איטית היא תנועה שמעוררת את גירוי במוח ואף מגבירה את זרימת החמצן אליו. עם הזמן, היא גם מחזקת את השרירים אשר עלולים להתנוון אף הם בעקבות השבץ המוחי. תהליך השיקום עצמו מתבצע באמצעות מגוון שיטות, אביזרים ועזרים אורטופדיים במטרה לגרות את העצבים ברגליים ולתרגל את יכולת השליטה בהן. עם זאת, חשוב לזכור שהשיקום עלול לקחת זמן בהתאם לצרכים השונים של כל מטופל.

   סטרייד אורטופדיה – GRC  מרכז לשיקום הליכה לאחר אירוע מוחי

   חברת סטרייד אורטופדיה הינה חברת אורטופדיה ושיקום, מוכרת ומקצועית בכל הנוגע לשיקום הליכה, אביזרים ממוחשבים להפעלת גפיים משותקות, סדים ומדרסים.  החברה חרטה על דגלה את המטרה לספק ללקוחותיה את הטיפול והאביזרים התומכים הטובים ביותר במחיר המשתלם ביותר שיתמכו וילוו אתכם לאורך כל תהליך השיקום.  צרו קשר כבר היום ושמעו מנציגי השירות שלנו אודות המוצרים האורטופדיים השונים כמו סדים, מדרסים ושאר אביזרים לשיקום הליכה.