Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
close

מזמינים אתכם להתייעץ!

השאירו לנו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

  שיקום לאחר ניתוח להחלפת ברך

  מאת: אלכסנדר ויויאן |

  29/11/2021

  post-image

  מזמינים אתכם להתייעץ!

  השאירו לנו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

   ישראלים רבים סובלים מבעיות כרוניות באזור הברכיים אשר מצריכות בחלק מהמקרים התערבות ניתוחית. ניתוח זה הוא בעל אחוזי הצלחה גבוהים ותקופת החלמה סבירה בהשוואה לניתוחים אחרים באזור הרגליים. מה קורה לאחר הניתוח, ואילו פתרונות ודרכי שיקום זמינים בימים אלו לאחריו?

   מתקשים בהליכה? סובלים מכאבים עזים באזור הברכיים לאורך כל היום והלילה? מתקשים לעלות ולרדת במדרגות? ייתכן שאתם זקוקים לניתוח החלפת ברך. מפרק הברך הוא אחד מהמפרקים החשובים והמורכבים בגוף האדם. והוא מאפשר, למעשה, את תנועת הרגליים לכיוונים רבים. עם זאת, בהתאם להזדקנותו של הגוף לאורך השנים גם מפרק הברך סובל לעיתים משחיקה בסחוס והתיישנות העצם, תופעות שגורמות למגוון סימפטומים כמו הגבלת תנועת הברך, כאבים עזים והקרנות כאב לאזורים אחרים. במטופלים בני מעל 65 ניתן לראות תהליכים ניווניים בהיקף רחב הרבה יותר משאר האוכלוסייה, באזור ה-80%, זאת בעקבות תסמיני הגיל המתקדם שנותן את אותותיו.

   מי צריך שיקום לאחר ניתוח להחלפת ברך?

   הסיבה המרכזית להחלפת ניתוח ברך היא דלקת פרקים, או בשמה הרפואי והסבוך – אוסטיאוארטריטיס. דלקת הפרקים מביאה לניוון ושחיקה במפרק הברך, שיכולה להוביל לכאבים בעת מנוחה והגבלה בתנועה. בימים עברו שחיקה בברך והכאבים הנלווים היו תרחיש שלרבים לא הייתה ברירה אלא לחיות לצדו, אך עם התקדמות הטכנולוגיה והופעת ניתוחים חדשניים להחלפת מפרק הברך ההכרח להמשיך לחיות חיי סבל נהפך למיותר ולא רלוונטי מאי פעם.

   ניתוח החלפת הברך מאפשר שיפור משמעותי הן בתנועתיות המפרק והן באיכות חייהם של המטופלים. ההליך הניתוחי מספק פתרון להגבלה בתנועת הברך ומאפשר תנועה חלקה ונוחה של המפרק ללא כאבים מיותרים ובאופן שמאפשר שיקום לאחר ניתוח להחלפת ברך נקי וחף מסיבוכים.

   הניתוח להחלפת הברך נחשב אחד מהטיפולים האורתופדיים השכיחים והיעילים ביותר. תשעה מעשרה מטופלים אשר עברו את ההליך בישראל דיווחו על שיפור משמעותי בתנועתיות וירידה משמעותית ברמת הכאב לאחר הניתוח.

   ומה קורה לאחר הניתוח?

   ההחלמה מההליך הכירורגי דורשת גם הליך שיקום לאחר ניתוח להחלפת ברך, ותקופת ההחלמה והשיקום משתנה בין מטופל למטופל. על פי רוב, מדובר באשפוז של יומיים לאחר הניתוח. ביום הראשון שלאחר הניתוח המטופל צפוי לחוש כאבים מקומיים באזור הניתוח ולעבור הליך של הוצאת הנקזים מהאזור. בנוסף, הצוותים הרפואיים יסייעו למטופל לצעוד מעטו בעזרת הליכון וזאת בכדי להזרים מעט דם אל אזור הניתוח ולהרגיל את הרגל לתנועה מחודשת, וכמובן למנוע נמק שעלול להיווצר במצב של חוסר תנועתיות. בדרך כלל כבר ביום הראשון המטופל יתחיל לעבור תהליך של פיזיותרפיה.

   בימים שלאחר מכן, המטופל צפוי לחוות כאבים פחותים באזור הניתוח ואם כל המדדים תקינים אף להשתחרר לביתו מבית החולים, אך עם השחרור עליו להמשיך ולהתמיד בהליך הפיזיותרפיה גם בביתו ולתרגל את השימוש במפרק הברך המלאכותי עד אשר המפרק מתאקלם לחלוטין והגוף מפתח הרגלי תנועה המותאמים למצב החדש.

   כצפוי לאחר ניתוח מסוג זה, צפויים קשיים מוטוריים ופיזיים רבים אשר דועכים בהתאם לתהליך ההחלמה ובהתאם לגופו של המטופל. מטופל צעיר יותר יחלים מהר יותר ממטופל מבוגר מכיוון שגופו עמיד יותר בפני שינויים שכאלו, אך כל מקרה לגופו.

   שיקום לאחר ניתוח להחלפת ברך כולל חיזוק שרירי (מכיוון שבמהלך הניתוח, מטבע הדברים, השרירים נפגעים) והליך פיזיותרפי הכולל לימוד טכניקות לשיפור ושימור המצב, תהליך תרגול ניידות מתודי הכולל שימוש בהליכון וקביים.

   חברתנו מציעה אביזרים ייעודיים לשיקום הברך לאחר ניתוח, כדוגמת מכשיר ה-Salute אשר הוא בעצם חגורה שנמתח ממנה כבל דק שניתן להלביש בעדינות על הרגל המשתקמת במגוון זוויות, וכך לבצע באמצעותו תרגילי שיקום רבים בסביבה הביתית. נוחות ונגישות האביזר הופכת את הסאלוט לטיפול האידיאלי למשתמש הביתי ומתאים בלעדית לזקוקים לשיקום לאחר פגיעות אורטופדיות.

   ויויאן אלכסנדר – פזיותרפיסטית ואורטוטיסטית (טכנאית אורתופדיה) בעלת שלושה תארים אקדמאיים המשלבים את מקצועות הפיזיותרפיה והאורטוטיקה. ויויאן אלכסנדר מתמחה בהתפתחות

   מאמרים נוספים שיעניינו אתכם:

   טיפול בכאב כרוני ברגליים של ילדים

   אם יש לילדכם כאב כרוני ברגלים שמפריע לפעילויות היומיומיות שלו, כגון הליכה, ריצה או סתם עמידה ממושכת, ייתכן שאתם שואלים...

   המשיכו לקרוא read-more
   לספק את התמיכה המדויקת שהקרסול שלכם דורש

   ניתוחים בקרסול הם בהחלט לא עניין לצחוק, וייצוב הקרסול לאחר ניתוח הוא כאב גדול. השאלה הטבעית הבאה היא איך להשיג...

   המשיכו לקרוא read-more
   אביזרי עזר להליכה

   כתוצאה משימוש עם אביזרי עזר להליכה ניתן להרגיש בטוחים יותר, לחוות פחות עייפות וכאב ולהוריד את סכנת הנפילה. תמיד יש...

   המשיכו לקרוא read-more
   אפשר להרגע: יש פתרון ונעליים לילדים עם קלאב פוט

   הוכיחו לנו שוב ושוב במחקרים, שכמעט כל התינוקות הסובלים מקלאב פוט (כף רגל קלובה) יחלימו לחלוטין !!! מבולבלים ? איך מחליטים...

   המשיכו לקרוא read-more