Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
close

מזמינים אתכם להתייעץ!

השאירו לנו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

  שיקום לאחר ניתוח להחלפת מפרק ירך

  מאת: אלכסנדר ויויאן |

  23/11/2021

  מזמינים אתכם להתייעץ!

  השאירו לנו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

   ניתוח אורטופדי להחלפת מפרק הירך הוא אחד מההליכים הרפואיים הנפוצים בקרב מטופלים בגיל השלישי ובקרב ספורטאים שסבלו מפציעה. מהן הסיבות לכך? מה כולל הליך שיקום לאחר ניתוח להחלפת מפרק ירך?

   מפרק הירך הוא אחד מהמפרקים המסיביים והחשובים בגוף האדם. המפרק בנוי בצורת ראש כדורי, המותאם אל תוך גומחה קעורה בעצם שנקראת "אצטבולום" שנמצאת באגן במבנה שמדמה מכתש ועלי. מסביב למפרק ישנם קופסית, שרירים ועצמות אשר עוזרים למפרק לתפקד ושומרים על יציבותו. למעשה, ראש עצם הירך והאצטבולום מצופים בסחוס שמקנה תנועה חלקה ללא כאבים.

   לסחוס הזה יש תפקיד חשוב, הן כבולם זעזועים והן כמפחית חיכוך בזמן תנועה. כשאנחנו הולכים, רצים או קופצים נספגים כוחות הפגיעה בקרקע על ידי הסחוס. כאשר ואם הוא נהרס, נוצר חיכוך בין העצמות, המפרק נשחק ונוצרים כאבים עזים שמגבילים, כצפוי, את תנועת המפרק כולו.

   למה זה קורה?

   יש מספר מצבים שיכולים לגרום להרס הסחוס – חבלה, דלקת פרקים, הזדקנות טבעית של הגוף והנפוץ מכולם, דלקת פרקים ניוונית (אוסטיאוארטריטיס). יש לציין שמדובר בתופעה שכיחה לאחר גיל 60 בשני המינים. שחיקתו של הסחוס המפרקי אינה הפיכה, ואין לה נכון להיום טיפול תרופתי מרפא. לפיכך, רבים פונים אל האלטרנטיבה היחידה שנותרה להם – ניתוח להחלפת מפרק ירך. לאחר ההליך הכירורגי יש לעבור שיקום לאחר ניתוח להחלפת מפרק ירך כדי למנוע סיבוכים, לשפר טווח תנועה, לחזק שרירים ולהפחית כאבים.

   מה כולל הניתוח ומה קורה אחריו?

   לפני הניתוח הפציינט צריך לעבור מספר בדיקות שגרתיות, בין השר צילום חזה וא.ק.ג כדי לבדוק אם הוא יכול לעבור את הניתוח בשלום וכשיר אליו. בנוסף, הוא ייבדק ע"י המדדים הנפוצים מספר ימים לפני הניתוח על מנת לזהות אי-אלו חריגות, אם ויהיו. מטרת הניתוח להחלפת מפרק הירך היא להפחית ולהעלים את הכאבים מהם הפציינט סובל, לשקם ולשפר את טווחי התנועה של המפרק ואת איכות חייו.

   הצלחת הניתוח תלויה במגוון גורמים: רמת הפעילות של החולה לפני הניתוח, טווחי התנועה של המפרק לפני הניתוח, הצלחת הניתוח וחשוב מכל – רמת שיתוף הפעולה של המטופל עם הצוותים הרפואיים וציות להוראותיהם הקפדניות וההכרחיות.

   על פי רוב, שיקום לאחר ניתוח להחלפת מפרק ירך אורך בין מספר ימים למספר שבועות. אחרי ההליך הניתוחי וההתאוששות ממנו בבית החולים, משוחרר המטופל אל ביתו ולפעמים לבית חולים שיקומי, שם ממשיך ההליך השיקומי. כמו אחרי כל החלמה מהליך פרוצדורלי, גם כאן נדרשים שיתוף פעולה ומוטיבציה גבוהים מצד המטופל וקרובי משפחתו. סיכויי הצלחתו של הניתוח גבוהים מאוד – בממוצע 97% מהמנותחים שעברו את ההליך מספרים על שיפור משמעותי בתנועותיהם וברמת כאב גופם לאחר הניתוח בתוך מספר שבועות מאז הניתוח.

   יום לאחר הניתוח – מתחילים בהליך שיקום לאחר ניתוח להחלפת מפרק ירך

   בתום תהליך השיקום ותקופת ההחלמה מניתוח החלפת מפרק הירך, המטופל רשאי לשוב לפעילות גופנית שתסייע לו לחזק את השרירים במפרק הירך ואת שאר הגוף, שמטבע הדברים נחלש בתקופת המנוחה ולאחר הטראומה שעבר. בתוך זאת, גם בשלב זה על המטופל לציית להנחיות הרופאים – מותר לו לעסוק בפעילויות ספורטיביות כדוגמת הליכה ארוכה או רכיבה על אופניים, אבל אין צורך לעשות זאת יתר על המידה באופן שעלול ליצור לחץ אגרסיבי מדי על המפרק שזה עתה שוקם ושופץ.

   חברתנו מציעה אביזרים אורטופדיים רבים במחירים נגישים לכל כיס ומותאמים אישית לכל מטופל וגופו, ביניהם מכשיר ה-Salute. זהו מכשיר תרגול ושיקום ביתי שמורכב מחגורה אותה ניתן להרכיב סביב הרגל הפגועה, וממנה נמתח חבל דק המאפשר מתח לינארי וחיזוק ועיצוב מחדש של השרירים שנפגעו. התרגול עם ה-Salute בסביבה הביתית יקל על ומתאים לזקוקים לשיקום לאחר פגיעה עצבית קשה וניתוחים שיקומיים במפרקים שונים בגוף, ויאפשר חזרה מהירה לשגרה בתפקוד המיטבי בזכות חיזוק שרירים והגדלת טווח התנועה.

   ויויאן אלכסנדר – פזיותרפיסטית ואורטוטיסטית (טכנאית אורתופדיה) בעלת שלושה תארים אקדמאיים המשלבים את מקצועות הפיזיותרפיה והאורטוטיקה. ויויאן אלכסנדר מתמחה בהתפתחות

   מאמרים נוספים שיעניינו אתכם:

   טיפול בכאב כרוני ברגליים של ילדים

   אם יש לילדכם כאב כרוני ברגלים שמפריע לפעילויות היומיומיות שלו, כגון הליכה, ריצה או סתם עמידה ממושכת, ייתכן שאתם שואלים...

   המשיכו לקרוא read-more
   לספק את התמיכה המדויקת שהקרסול שלכם דורש

   ניתוחים בקרסול הם בהחלט לא עניין לצחוק, וייצוב הקרסול לאחר ניתוח הוא כאב גדול. השאלה הטבעית הבאה היא איך להשיג...

   המשיכו לקרוא read-more
   אביזרי עזר להליכה

   כתוצאה משימוש עם אביזרי עזר להליכה ניתן להרגיש בטוחים יותר, לחוות פחות עייפות וכאב ולהוריד את סכנת הנפילה. תמיד יש...

   המשיכו לקרוא read-more
   אפשר להרגע: יש פתרון ונעליים לילדים עם קלאב פוט

   הוכיחו לנו שוב ושוב במחקרים, שכמעט כל התינוקות הסובלים מקלאב פוט (כף רגל קלובה) יחלימו לחלוטין !!! מבולבלים ? איך מחליטים...

   המשיכו לקרוא read-more