close

מזמינים אתכם להתייעץ!

השאירו לנו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

  שיתוק מוחין קל

  מאת: אלכסנדר ויויאן |

  07/02/2021

  post-image

  מזמינים אתכם להתייעץ!

  השאירו לנו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

   שיתוק מוחין, באנגלית Cerebral Palsy, הוא מונח כללי לתוצאותיו של נזק או פגם במוח המתפתח וגורם לבעיות במערכת העצבים ולדרגות הפרעה שונות בתנועה, ביכולת התפקוד, בחושים ובאינטליגנציה. שיתוק מוחין יכול להתפתח כבר בתקופת ההיריון, במהלך הלידה עצמה או לאחר הלידה, עד גיל חמש. זו תופעה ידועה המהווה גורם עיקרי לנכות אצל ילדים, שכיחות התופעה היא כ-1 לכל 400 לידות.

   מהו שיתוק מוחין ומה גורם לבעיה?

   שיתוק מוחין מתאר תוצאותיו של פגם או נזק לחלקי המוח השולטים על שרירי הגוף ופעולתם, זהו מונח כללי לתיאור הפרעה בהתפתחות אזורים שונים במערכת המוטורית הרצונית שנמצאת במוח האדם. שיתוק מוחין גורם ללקויות תנועה ולפגיעה ביכולת התפקוד של הילד. יש דרגות שונות של הפרעות בתנועה וביכולת התפקוד.

   לפרטים נוספים על אביזרים ייחודיים המסייעים בהתמודדות

   עם שיתוק מוחין קל, צרו קשר באתר או בטלפון 8363*

   שיתוק מוחין נחשב לגורם העיקרי לנכות אצל ילדים, הגורמים העיקריים לתופעה הם:

   • זיהומים שונים, כמו אדמת, CMV או חצבת, בשלבי ההיריון המוקדמים.
   • דימום במוח העובר.
   • לידה מוקדמת או לידה טראומטית וקשה.
   • בעיות בהתפתחות של מוח העובר.
   • נזק למוח העובר עקב מחסור בחמצן או ירידה ברמת הסוכר.
   • פגיעת ראש או שבץ אצל היילוד.
   • חוסר התאמה בין העובר לאם.

   נהוג לחלק את גורמי הסיכון לשיתוק מוחין לפי שלוש תקופות – לפני הלידה, במהלך הלידה ואחרי הלידה. אחר הגורמים העיקריים לתופעה הוא ירידה באספקת הדם והחמצן למוחו של העובר לפני, במהלך או לאחר הלידה.

   ראוי לציין כי תינוקות שנולדו כפגים נמצאים בסיכון מוגבר לשיתוק מוחין, וככל שהתינוק נולד בשלב מוקדם ובמשקל נמוך יותר, כך עולה הסיכון לפתח שיתוק מוחין. גם במקרים של תינוקות שנולדו בלידת עכוז ובמצבים של הריונות מרובי עוברים, רמת הסיכון לפתח שיתוק מוחין גוברת, מאחר וגם הסיכון להפרעה באספקת הדם והחמצן למוח עולה.

   כיצד מדרגים את החומרה של שיתוק מוחין?

   ישנם 3 מצבים עיקריים של שיתוק מוחין:

   • שיתוק מוחין ספסטי – התופעה הנפוצה ביותר, כאשר השרירים מכווצים ותנועתם נוקשה בגלל הפגיעה בחלק מקליפת המוח שאחראי על התנועות הרצוניות.
   • שיתוק מוחין אתטואידי – נגרם בעקבות פגיעה בחלקים עמוקים במוח האחראים על בקרת איכות התנועה, הקואורדינציה ושיווי המשקל. במקרים אלה יש תנועה מתמדת ולא רצונית של הגפיים וקיימת הפרעה בביצוע תנועות עדינות ומכוונות, לכן עשויים לסבול מקשיי הליכה ואיזון הגוף, ומקשיי דיבור ובליעה.
   • שיתוק מוחין אטקטי – חוסר שיווי משקל וקושי לשלוט על תנועות במרחב, זו הצורה הפחות נפוצה של שיתוקן מוחין.

   איך ניתן להתנהל ביום יום עם שיתוק מוחין קל?

   רמת התפקוד של הילד מושפעת מדרגת החומרה של שיתוק המוחין, בדרגה הקלה של המחלה הילד יכול ללכת עם או ללא מגבלה, כלומר הוא הולך בלי להשתמש באביזרי ניידות, ברמה זו כוללים גם מי שהולך תוך שימוש בעזרים ובאביזרי ניידות.

   אם הילד (או המבוגר) סובל מקשיי הליכה קלים, ניתן להתאים עבורו עזרים לשיפור איכות חייו, למשל סד מיוחד לרגל, הליכון ואמצעים אחרים לשיפור התפקוד היומיומי. כיום, ניתן להחליף את השימוש בסד המסורבל ולסייע לסובלים משיתוקן מוחין באמצעות מכשיר הנקרא ביונס, באנגלית Bioness, זהו פיתוח ישראלי מתקדם לשיקום הליכה, השימוש במכשיר הרפואי מפחית את סכנת הנפילות, הופך את ההליכה לבטוחה יותר ומסייע בהפעלת השרירים המכווצים או המשותקים.

   לפרטים נוספים על אביזרים ייחודיים המסייעים בהתמודדות

   עם שיתוק מוחין קל, צרו קשר באתר או בטלפון 8363*

   ** נכתב בשיתוף ויויאן אלכסנדר – פזיותרפיסטית ואורטוטיסטית (טכנאית אורתופדיה) בעלת שלושה תארים אקדמאיים המשלבים את מקצועות הפיזיותרפיה והאורטוטיקה. ויויאן אלכסנדר מתמחה בהתפתחות הילד, בפיזיותרפיה ובאורטוטיקה שילוב ייחודי המאפשר מציאת הפתרונות האורטוטיים הטובים ביותר תוך ניהול דו-שיח יעיל עם הצוות הרפואי המלווה.

    

    

    

   מאמרים נוספים שיעניינו אתכם:

   שיקום לאחר פגיעת ראש

   פגיעות ראש קשות עלולות לגרום לנזק מבני במוח ו/או לפגיעה מטבולית חמורה. פגיעה במוח עלולה להביא לליקויים חמורים בתפקוד האדם,...

   המשיכו לקרוא read-more
   שיקום ביתי

   אנו מציעים שיקום יום במרכז השיקום GRC שבכרמיאל, אך מידי שנה מצטרפים אלפי ישראלים למסגרות הטיפול השיקומי, ביניהם צעירים, מבוגרים...

   המשיכו לקרוא read-more
   שיקום לאחר ניתוח להחלפת ברך

   ישראלים רבים סובלים מבעיות כרוניות באזור הברכיים אשר מצריכות בחלק מהמקרים התערבות ניתוחית. ניתוח זה הוא בעל אחוזי הצלחה גבוהים...

   המשיכו לקרוא read-more
   שיקום לאחר ניתוח להחלפת מפרק ירך

   ניתוח אורטופדי להחלפת מפרק הירך הוא אחד מההליכים הרפואיים הנפוצים בקרב מטופלים בגיל השלישי ובקרב ספורטאים שסבלו מפציעה. מהן הסיבות...

   המשיכו לקרוא read-more

   הליכה שיתוק מוחין

   שיתוק מוחין הוא מצב רפואי כרוני אשר לרוב מתפתח אצל עובר בזמן ההיריון או לחילופין במהלך סיבוכים בלידה בהם לא מגיע מספיק חמצן למוחו של הרך הנולד וגורם לנזקים בלתי הפיכים. שיתוק מוחין הוא לא שם של מחלה אחת בלבד, אלא שם כולל למספר תסמונות או מחלות אשר מאופיינות בליקויים בתפקודים המוטוריים ולעיתים גם שיתוק כולל בגפיים. בעקבות כך, בכל הנוגע אל הליכה שיתוק מוחין בדרגות כאלה ואחרות מהווה מכשול משמעותי שלעיתים לא ניתן לשינוי. עם זאת, בדרגות חמורות פחותות, ניתן אף להשתמש בעזרים אורטופדיים ולבצע פיזיותרפיה שיכולה לשפר את המצב. 

   הליכה שיתוק מוחין דורשת שיקום

   שיתוק מוחין הוא איננו מחלה שניתן להחלים ממנה, אך לקבוצת מאפיינים ותסמונות זו קיימות דרגות שונות של חומרה, עם מאפיינים שונים. במקרה של מגבלה מוטורית  של הגפיים, ניתן יהיה לבצע תהליכים שיקומיים שיכולים לסייע לשפר תחושה ולשפר את המיומנות המוטורית של האדם. בכל הנוגע אל הליכה שיתוק מוחין אכן מהווה מכשול משמעותי, על כמה וכמה שבעקבותיו פעמים רבות נוצרות בעיות אורטופדיות נוספות כמו עקמת בגב, צניחת כף רגל, הפרעות התכווצות ופיתול שרירים, דיספלזיה של מפרקי הירכיים ועוד. כלים אורטופדיים שונים כמו סדים ומערכות ממוחשבות המפעילות גפיים משותקות תוצרת ביונס Bioness, יכולים לסייע בתמיכה בכפות הרגליים, הברכיים האגן והגב של אותם מטופלים ואף לאפשר להם שיקום תנועתי בליווי רופא מומחה כמובן. 

   סטרייד אורטופדיה – צעד לכיוון הבריאות שלכם

   חברת סטרייד אורטופדיה מתמחה בפתרונות אורטופדים חדשניים, לאנשים הסובלים משיתוק מוחין ומתקשים בפעולות כמו הליכה, כמו גם לאחר אירוע מוחי, ולחולים בטרשת נפוצה ובמחלות ותסמונות נוספות.  לכן, סטרייד אורטופדיה מזמינים אתכם להתרשם ממגוון רחב של פתרונות אורטופדיים ממוחשבים, סדים, מדרסים בתלת מימד, מערכות ממוחשבות לשיקום הליכה ואביזרי תמיכה אורטופדיים וכמובן גם תהליכי שיקום הגוף בליווי מומחים בתחום.